NŐGYÓGYÁSZAT
A nőgyógyászati szakrendelés a női reproduktív rendszer egészségével foglalkozik, magában foglalva a betegségek megelőzését, diagnosztikáját és kezelését. A rendszeres nőgyógyászati vizsgálatok nemcsak panaszok esetén fontosak, hanem megelőző jelleggel is ajánlottak évente, hogy időben felismerhetők legyenek a rákmegelőző állapotok, hormonális eltérések, valamint a nemi úton terjedő fertőzések. A szakrendelésen sor kerülhet rákszűrésre, ultrahangvizsgálatra, fogamzásgátlási tanácsadásra és egyéb nőgyógyászati problémák kivizsgálására.
Szolgáltatásaink
- Rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatok (rákszűrés, HPV-tesztek, ultrahang)
- Fogamzásgátlási tanácsadás és eszközök felhelyezése (spirál, hüvelygyűrű)
- Terhesgondozás modern diagnosztikai eszközökkel
- Menopauza kezelése és hormonpótlási tanácsadás
- Fertőzések, gyulladások kezelése, gyors laboreredmények
- Csomók, ciszták és más elváltozások szakszerű kivizsgálása
A vizsgálat előtt
A nőgyógyászati rákszűrés előtt az orvos először kikérdezi a pácienst az esetleges panaszokról, az utolsó menstruáció időpontjáról és egyéb releváns egészségügyi tényezőkről. Ezen kívül érdeklődik a családi kórelőzményről és a páciens általános egészségi állapotáról. A vizsgálat előtt fontos, hogy a páciens ne menstruáljon, és ne használjon hüvelyi készítményeket vagy tampont. A vizsgálathoz az orvos általában azt kéri, hogy a páciens távolítsa el a ruházatot, kivéve az alsóruházatot.
A vizsgálat menete
A nőgyógyászati vizsgálatot fizikális vizsgálattal kezdik, amely során az orvos ellenőrzi a szeméremtest, a hüvely és a méhszáj állapotát. Ezt követi a bimanuális vizsgálat, amelynek során az orvos tapintással felméri a méh és a petefészkek állapotát. A következő lépés a citológiai mintavétel (PAP-teszt), melynek során a méhnyak felszínéről és a nyakcsatornából sejteket vesznek. A minta laboratóriumi elemzésre kerül, ahol a kóros sejtek jelenlétét vizsgálják. Amennyiben szükséges, kolposzkópos vizsgálatra is sor kerül, amely során a méhnyak felszínét egy nagyító eszközzel vizsgálják. A hüvelyi ultrahang segítségével a méh, a petefészkek és a kismedence állapotát is részletesen megvizsgálják. A vizsgálat részeként az orvos elvégzi az emlővizsgálatot is, amely során áttapintja az emlőket, hogy csomók vagy egyéb elváltozások után kutasson.
A vizsgálat után
A vizsgálat után az orvos kiértékeli az eredményeket, és ha szükséges, további vizsgálatokat vagy kontrollt javasol. Amennyiben eltérés mutatkozik, személyre szabott kezelési tervet készítenek. Ha a rákszűrés eredményei alapján további nyomonkövetés szükséges, az orvos javaslatot tesz a következő lépésekről. A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatok segítenek a korai felismerésben, így növelve a sikeres kezelés esélyét.
Mikor érdemes nőgyógyász szakorvoshoz fordulni?
- Rendszeres méhnyakrákszűrés céljából, évente ajánlott vizsgálatra
- Menstruációs problémák, fájdalmak vagy szokatlan vérzés esetén
- Nőgyógyászati fertőzések vagy gyulladások gyanújával
- Szexuális úton terjedő betegségek esetleges fennállásakor
- Fogamzásgátlással kapcsolatos tanácsadás
- Méhen belüli eszközök (IUD) felhelyezését és eltávolítását
- Változókori tünetek kivizsgálása és kezelése érdekében
- Terhesség gyanúja esetén konzultációra
- Az emlőkben tapasztalt elváltozások vizsgálata céljából
Fontos tudnivalók
A nőgyógyászati rákszűrés ideális időpontja a menstruációs ciklus közepére esik, tehát a 10-22. nap között érdemes elvégezni. Fontos, hogy rendszeresen, panaszmentesen is évente részt vegyünk a szűrésen. A vizsgálat fájdalommentes, legfeljebb enyhe kellemetlenséggel járhat. Az eredmények, különösen a citológiai kiértékelés, általában 2-3 hét alatt készülnek el.
Miért fontos a PAP-teszt elvégzése?
A PAP-teszt célja a méhnyak sejtjeinek mintavétele, amely segít időben felismerni a rákmegelőző állapotokat vagy kóros sejteket, így megelőzhető a méhnyakrák kialakulása. A vizsgálat segíti az orvost a korai diagnózis felállításában, mivel az időben történő felismerés növeli a sikeres kezelés esélyeit. Ezért a rendszeres PAP-teszt elvégzése minden nő számára fontos, még akkor is, ha nincs panaszuk.
Hogyan zajlik a kolposzkópos vizsgálat?
A kolposzkópos vizsgálatot akkor végzik el, ha a PAP-teszt eredményei vagy más szűrővizsgálatok kóros elváltozásokat mutatnak. A vizsgálat során egy speciális mikroszkópot (kolposzkópot) használnak, amellyel az orvos részletesen meg tudja vizsgálni a méhnyakot és a hüvelyt. A kolposzkóp segítségével az orvos nagyítva látja a szöveteket, és pontosabb képet kaphat a potenciális elváltozásokról. A vizsgálat általában fájdalommentes, de enyhe kellemetlenséget okozhat, mint például a hüvelyi feszülés érzését.
Mi történik, ha a vizsgálat során kóros elváltozást találnak?
Amennyiben a nőgyógyászati vizsgálat során bármilyen kóros elváltozást találnak, az orvos további vizsgálatokat javasolhat. Ilyen lehet például a kolposzkópos vizsgálat, amely segít részletesebben megvizsgálni a méhnyakot és a hüvelyt, vagy akár szövettani mintavétel is történhet a pontos diagnózis érdekében. Ha szükséges, kezelési tervet dolgoznak ki a beteg számára, ami magában foglalhatja a műtéti beavatkozást vagy más kezelési lehetőségeket. A lényeg, hogy az orvos a leghatékonyabb módon segíthet a betegnek a gyógyulásban.