Foglald le most az időpontot!

PULMONOLÓGIA

A pulmonológia, vagyis tüdőgyógyászat a tüdő és a légutak megbetegedéseinek felismerésével, kezelésével és megelőzésével foglalkozik. Szakrendelésünk célja a légzőszervi problémák hatékony ellátása és a páciensek életminőségének javítása korszerű diagnosztikai és terápiás módszerekkel.

Szolgáltatások

  • Pulmonológiai szakvizsgálat
  • Mellkas röntgen
  • Légzésfunkciós vizsgálat (spirometria)
  • Szaturáció mérés (véroxigénszint mérés)
  • Allergiavizsgálat (pl. Prick-teszt, Bencard bőrteszt)
  • Astrup vizsgálat (vérgáz- és sav-bázis egyensúly vizsgálat)
  • Konzultáció és kontrollvizsgálatok

Vizsgálat előtt

A pulmonológiai vizsgálat előtt fontos, hogy a beteg tájékoztassa orvosát korábbi légzőszervi betegségeiről, allergiáiról, gyógyszeres kezeléséről és egyéb fennálló egészségügyi problémáiról. Bizonyos vizsgálatok, például a légzésfunkciós teszt előtt ajánlott kerülni a dohányzást, a koffeintartalmú italokat és a hörgőtágító gyógyszerek szedését, amennyiben ezt az orvos előírja. Ha mellkasröntgen vagy CT-vizsgálat szükséges, célszerű magával hozni a korábbi képalkotó leleteket az összehasonlítás érdekében.

A vizsgálat menete

A pulmonológiai vizsgálat során a szakorvos először kikérdezi a beteget a korábbi betegségeiről, életmódjáról és jelenlegi panaszairól, például nehézlégzésről, köhögésről, mellkasi fájdalomról vagy éjszakai légzéskimaradásról. Ezt követően fizikális vizsgálatot végez, amelynek része a mellkas hallgatózása, a légzés vizsgálata és az oxigénszaturáció mérése.
A pontos diagnózis érdekében különböző vizsgálatokra kerülhet sor. A mellkasröntgen vagy szükség esetén a CT lehetővé teszi a tüdő és a légutak állapotának részletes elemzését. A légzésfunkciós vizsgálat (spirometria) segítségével meghatározható a tüdő kapacitása és a légutak szűkületének mértéke, amely különösen fontos az asztma és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) diagnosztizálásában. Allergiás eredetű légzőszervi problémák esetén bőrteszt (például Bencard-teszt) is elvégezhető. Ha felmerül a légzési elégtelenség gyanúja, az Astrup-vizsgálat segíthet a vérgázok és a sav-bázis egyensúly elemzésében.

Vizsgálat után

A vizsgálatot követően a szakorvos kiértékeli az eredményeket, ismerteti a diagnózist és szükség esetén további vizsgálatokat javasolhat. A kezelési terv a beteg állapotától függően magában foglalhat gyógyszeres terápiát, életmódbeli tanácsokat, valamint speciális légzőgyakorlatokat vagy rehabilitációt. Pulmonológusaink kezelik többek között az asztmát, a COPD-t, az allergiás megbetegedéseket, valamint a refluxhoz társuló légúti tüneteket. Emellett a vizsgálatok során felismerhetők az alvás közbeni légzéskimaradással járó állapotok, például az alvási apnoé, amely megfelelő kezelést igényelhet. A pontos diagnózis és a megfelelő terápia hozzájárul a légzőszervi panaszok csökkentéséhez és a beteg életminőségének javításához.

Mikor érdemes tüdőgyógyászhoz fordulni?

Pulmonológushoz olyan légzőszervi panaszok esetén érdemes fordulni, amelyek tartósan fennállnak, visszatérnek vagy súlyosbodnak. Az alábbi tünetek és állapotok indokolhatják a szakvizsgálatot:

  • Elhúzódó köhögés
  • Légszomj, nehézlégzés
  • Mellkasi fájdalom
  • Ismétlődő légúti fertőzések
  • Sípoló légzés, zihálás
  • Krónikus dohányzás utáni panaszok
  • Allergiás tünetek (pl. fulladás, köhögés)
  • Alvás közbeni légzéskimaradás, horkolás
  • Munkahelyi ártalmak miatti légúti problémák
  • Poszt-Covid tünetek (pl. tartós fáradtság, légzési nehézségek)

Mi a célja a légzésfunkciós vizsgálatnak, és hogyan zajlik a teszt?

A légzésfunkciós vizsgálat célja, hogy felmérje a tüdő működését, különösen a légúti áramlást és a tüdőkapacitást. A teszt segít diagnosztizálni olyan állapotokat, mint asztma, krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) vagy bármilyen légúti szűkület. A páciensnek egy speciális eszközhöz, a spirométerhez kell lélegeznie, amely méri a kilégzés erejét és sebességét, illetve a tüdő kapacitását. A teszt során a páciens mély lélegzetet vesz, majd gyorsan és erőteljesen kifújja a levegőt. Az orvos a mérési eredményeket értékelve tudja meghatározni, hogy van-e légúti szűkület, illetve milyen mértékű a tüdő funkciója.

Mit jelent a szaturáció mérés, és hogyan értékelhető az eredmény?

A szaturáció mérés a vér oxigénszintjének mérését jelenti, és azt mutatja meg, hogy a vérben található hemoglobin mennyi oxigént szállít. Ezt a vizsgálatot egy kis, az ujjon vagy fülcimpán végzett érzékelő segítségével végzik (pulzoximéter). Az eredmény százalékos formában jelenik meg, és normál esetben 95-100% között van. Ha az érték 90% alá csökken, az a tüdő elégtelen oxigénellátását jelezheti, és további vizsgálatokat vagy kezelést igényelhet. A szaturáció mérése segíthet a tüdőbetegségek, például asztma, COPD vagy légzési elégtelenség diagnosztizálásában.

Milyen esetekben ajánlott poszt-Covid szűrőcsomag (Mini vagy Max csomag) elvégzése, és miért fontos a szűrés a betegség után?

A poszt-Covid szűrőcsomagok elvégzése akkor javasolt, ha a beteg Covid-19 megbetegedésen esett át, és utólagos tüneteket, például tartós fáradtságot, légzési nehézségeket, mellkasi fájdalmat vagy köhögést tapasztal. A szűrés segít felismerni a lehetséges szövődményeket, mint például a tüdőfibrózist, a szívproblémákat vagy egyéb légúti és kardiális rendellenességeket. A Mini csomag alapvető tüdővizsgálatokat (mellkasröntgen, légzésfunkciós teszt, szaturáció mérés) tartalmaz, míg a Max csomag ezen kívül kardiológiai szűrést (EKG, szívultrahang) is tartalmaz, hogy teljes képet adjon a beteg állapotáról. A szűrés segít megelőzni a hosszú távú egészségügyi problémákat és biztosítani, hogy a beteg megfelelő kezelést kapjon.

Mi az Astrup-vizsgálat, és milyen információt ad a tüdőm állapotáról?

Az Astrup-vizsgálat egy vérgázvizsgálat, amely a vér oxigén- és szén-dioxid szintjét, valamint a sav-bázis egyensúlyt méri. A vizsgálat segít megérteni, hogyan működik a tüdő a gázcserében: mennyire képes oxigént szállítani a vérbe és eltávolítani a szén-dioxidot. Az eredmények azt is megmutathatják, hogy a szervezet sav-bázis egyensúlya rendben van-e, ami kritikus fontosságú a megfelelő tüdő- és keringési működéshez. Az Astrup-vizsgálat hasznos a légzési elégtelenség, például tüdőgyulladás, COPD vagy más légzőszervi megbetegedések diagnosztizálásában, és segít az orvosoknak meghatározni a szükséges kezelést.