Foglald le most az időpontot!

SZEMÉSZET

A szemészet a szem felépítésével, működésével és betegségeivel foglalkozó szakterület. A szemészeti szakrendelés célja a fénytörési hibák (például rövid- és távollátás), valamint a szemgolyóval kapcsolatos problémák diagnosztizálása és kezelése. Mivel a szem alapvetően befolyásolja mindennapi életünket, fontos a rendszeres szemvizsgálat. A korai felismerés segíthet elkerülni a látásromlást és megelőzni a súlyosabb betegségeket.

Szolgáltatások

  • Látásvizsgálat és szemüvegfelírás
  • Szemnyomásmérés (glaukóma szűrés)
  • Réslámpás vizsgálat (szaruhártya, kötőhártya, szemlencse ellenőrzése)
  • Szemfenékvizsgálat (retina, látóidegfő állapotának felmérése)
  • Száraz szem szindróma kivizsgálása és kezelése
  • Szürkehályog diagnosztizálása és kontrollja
  • Glaukóma (zöldhályog) szűrés és gondozás
  • Diabéteszes retinopátia szűrése
  • Szemészeti gyulladásos betegségek kezelése (kötőhártya-gyulladás, árpa, allergia)
  • Látótérvizsgálat (neurológiai és szemészeti betegségek esetén)
  • Szemészeti kisműtétek (árpa eltávolítása, kisebb szemhéj-beavatkozások)

Vizsgálat előtt

A szemészeti vizsgálat előtt fontos, hogy a páciens tájékoztassa orvosát az esetleges látásproblémáiról, korábbi szembetegségeiről és egyéb egészségügyi állapotairól, például cukorbetegségről, magas vérnyomásról vagy örökletes szembetegségekről a családban. Ha a beteg kontaktlencsét visel, előzetesen érdemes konzultálni az orvossal, hogy a vizsgálat előtt szükséges-e annak eltávolítása.

A vizsgálat menete

A szemészeti szakvizsgálat során a szakorvos először részletesen kikérdezi a pácienst panaszairól, majd megvizsgálja a szem egészségi állapotát. Ennek során látásélesség-vizsgálatot végez, amely segít meghatározni, hogy szükség van-e szemüveg vagy kontaktlencse viselésére.
A szemnyomásmérés (tonometria) elengedhetetlen a glaukóma (zöldhályog) szűrésében, mivel a túl magas szemnyomás károsíthatja a látóideget. A szemfenékvizsgálat során az orvos speciális eszközzel ellenőrzi a retina és a látóidegfő állapotát, amely különösen fontos cukorbetegek és magas vérnyomásban szenvedők számára.
Amennyiben indokolt, a szakorvos további diagnosztikai eljárásokat is javasolhat, például látótérvizsgálatot, amely a perifériás látáskárosodásokat tárja fel, vagy képalkotó vizsgálatokat, mint az OCT (optikai koherencia tomográfia), amely részletes képet ad a szem belső struktúráiról.

Vizsgálat után

A szemész a kapott eredmények alapján diagnózist állít fel, és javaslatot tesz a további teendőkre. Ez magában foglalhatja szemüveg vagy kontaktlencse felírását, gyógyszeres kezelést (például szemcseppek alkalmazását gyulladás vagy szemszárazság esetén), valamint rendszeres kontrollvizsgálatokat. Ha a beteg állapota indokolja, sebészeti beavatkozásokra is sor kerülhet, például árpa eltávolítására, fibroma vagy kúszóhártya műtétre, szürkehályog-műtétre vagy szemhéjplasztikára.

Mikor érdemes szemészhez fordulni?

Szemészeti vizsgálat ajánlott az alábbi esetekben:


  • Megelőzés céljából évente egyszer, még panaszmentesen is.
  • Látásromlás vagy homályos látás észlelésekor.
  • Vörös, gyulladt szem, illetve ha idegentest-érzés jelentkezik.
  • Tartós szemszárazság vagy fokozott könnyezés esetén.
  • Fényérzékenység kialakulásakor.
  • Szemészeti elváltozások (például árpa, duzzanat, csomók) esetén.
  • Gyakori fejfájás, amely látásproblémákhoz köthető lehet.
  • Gépjárművezetői alkalmassági vizsgálat elvégzéséhez.

Milyen tünetek utalhatnak szürkehályogra, és hogyan kezelhető?

A szürkehályog a szemlencse elszürkülésével járó, fokozatosan romló látásélességet okozó betegség. Tünetei közé tartozik a homályos, ködös látás, a színek fakulása, a csökkent kontrasztérzékelés, a fokozott fényérzékenység, a rossz éjszakai látás és az egyik szem eltakarásakor jelentkező kettős látás. A szürkehályog kizárólag sebészeti úton kezelhető, amelynek során az elhomályosodott szemlencsét ultrahangos eljárással (phacoemulsifikáció) eltávolítják, majd műlencsével helyettesítik. Az ambulánsan, helyi érzéstelenítésben végzett beavatkozás gyors és biztonságos, a látásélesség pedig rövid gyógyulási idő után jelentősen javul.

Miért fontos a rendszeres szemnyomásmérés, és hogyan történik a glaukóma szűrés?

A glaukóma (zöldhályog) a szem belső nyomásának emelkedése miatt károsíthatja a látóideget, ami visszafordíthatatlan látásvesztéshez vezethet. A szemnyomásmérés (tonometria) alapvető a betegség szűrésében, mivel segít kimutatni a magas szemnyomást. A glaukóma szűrése során a szemnyomás mellett a szakorvos a látóidegfő állapotát és a látótérben jelentkező változásokat is megvizsgálja. A kezelés célja a szemnyomás csökkentése, mely történhet szemcseppekkel, lézeres kezeléssel vagy műtéti beavatkozással.

Hogyan zajlik a látótér vizsgálat?

A látótér vizsgálat célja a páciens perifériás látásának felmérése, hogy időben felismerhessék az esetleges látótérkieséseket, amelyek különböző szembetegségek, például glaukóma vagy neurológiai problémák következményeként alakulhatnak ki. A vizsgálat előtt a páciens kényelmesen helyet foglal, és egy eszközt helyeznek a szeme elé, amely rögzíti a szem pozícióját. Ezután a páciensnek egy fényforrást kell figyelnie, miközben az orvos különböző fényeket villogtat a látóterének perifériás területein. A páciens feladata, hogy minden fényvillanást jelezzen, függetlenül attól, hogy hol történik a látóterében.
A vizsgálat történhet automatikusan vagy manuálisan. Az automatikus vizsgálatnál a készülék a fényeket különböző szögekben és intenzitással adja, míg a manuális módszernél az orvos saját kezűleg adja a fényeket, és a páciens válaszait rögzíti. A vizsgálat során az orvos nyomon követi a páciens reakcióit, majd a végén kiértékeli az eredményeket, amelyek alapján a látótér állapotát és az esetleges kieséseket pontosan meghatározza. A látótér vizsgálat fájdalommentes és gyors, és alapvető eszköz a szembetegségek, például a glaukóma vagy más neurológiai problémák korai felismerésében.