UROLÓGIA
Az urológia a vizeletkiválasztó rendszer és a férfi nemi szervek megbetegedéseivel foglalkozik. Ha vizeletürítési panaszokat, vesefájdalmat, vérzést észlel a vizeletben, vagy egyéb urológiai tünettekkel küzd, érdemes időben szakemberhez fordulni. Urológiai vizsgálataink segítenek feltárni a probléma okait, és biztosítani a megfelelő kezelést. Forduljon hozzánk bizalommal gyors és professzionális ellátásért!
Szolgáltatásaink
- Teljes körű urológiai vizsgálat
- Vizelési panaszok kezelése
- Prosztata megbetegedések diagnosztizálása és kezelése
- Vesekőbetegség kivizsgálása
- Húgyhólyag és vesefunkció vizsgálata
- Urológiai daganatok szűrése és kezelése
- Andrológiai vizsgálatok (férfi meddőség, merevedési zavarok)
Vizsgálat előtt:
Az urológiai vizsgálat előtt a legfontosabb lépés a megfelelő felkészülés. A páciensnek érdemes előre tájékozódnia a vizsgálat típusáról, hogy elkerülje a kellemetlenségeket. Egyes vizsgálatokhoz, mint például a vizeletvizsgálat, nem szükséges különösebb előkészület, de ha ultrahangos vizsgálatra kerül sor, érdemes lehet előzőleg sok folyadékot inni, hogy a húgyhólyag jól kitöltött legyen. A vizsgálat előtt a páciensnek fontos, hogy tisztában legyen a szükséges adatgyűjtéshez, például a családi halmozódású urológiai betegségekkel és az esetleges szedett gyógyszerekkel. A pontos anamnézis segíthet az orvosnak a legmegfelelőbb kezelési terv kidolgozásában.
Vizsgálat menete
A vizsgálat első lépéseként az orvos részletes anamnézist vesz fel, amelynek során a páciens válaszol a következő kérdésekre: Milyen panaszokat tapasztal (pl. gyakori vizelés, fájdalom, vérzés)? Milyen régóta állnak fenn a problémák? Van-e ismert urológiai betegsége? Milyen gyógyszereket szed? Ezen kívül az orvos érdeklődik a családi halmozódású urológiai daganatokra is. A következő lépés a fizikális vizsgálat, amely során az orvos tapintásos módszerrel megvizsgálja a has és alhasi régiót, férfiaknál pedig a prosztata állapotát is ellenőrzi.
Ezt követően a laborvizsgálatok következnek: a vizelet és vér vizsgálata segíti a fertőzések, gyulladások, és daganatos elváltozások felismerését. Az ultrahangos vizsgálat a vesék, húgyhólyag és prosztata állapotát vizsgálja. Ha szükséges, az orvos speciális teszteket végezhet, mint például vizelet tenyésztést a fertőzések azonosítására, PSA tesztet a prosztatarák szűrésére, uroflowmetriát a vizelet áramlásának mérésére, vagy akár CT vagy MRI vizsgálatot is rendelhet, ha bonyolultabb problémák merülnek fel.
Vizsgálat után
A vizsgálat után az orvos megbeszéli a pácienssel az elvégzett tesztek eredményeit, és további szükséges vizsgálatokat is javasolhat a pontos diagnózis érdekében. A kezelési terv a diagnózis alapján készül el, és személyre szabottan határozza meg a legmegfelelőbb terápiát, amely lehet gyógyszeres kezelés, életmódbeli változtatás vagy szükség esetén műtéti beavatkozás. Az orvos az eredmények figyelembevételével a legoptimálisabb kezelést ajánlja, figyelve a páciens állapotát és szükségleteit.
Mikor érdemes urológushoz fordulni?
- Fájdalmas, nehezített vagy gyakori vizelés esetén
- Vérzés a vizeletben
- Derékfájdalom, vesetáji panaszok
- Prosztata megbetegedések gyanúa esetén
- Férfi meddőség vagy merevedési zavarok esetén
- Herefájdalom vagy csomó észlelése
Mi történik a PSA teszt során és miért fontos?
A PSA teszt a prosztatarák korai felismerésére szolgál, mivel a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintje a prosztata betegségére, például gyulladásra, jóindulatú megnagyobbodásra vagy rákra utalhat. A vizsgálat során egy egyszerű vérvételre van szükség, melynek során az orvos megméri a PSA fehérje szintjét a vérben. A normális PSA szint általában alacsony, de ha ez a szint magas, az jelezhet valamilyen problémát a prosztatában. Magas PSA szint esetén az orvos további vizsgálatokat rendelhet, például prosztata biopsziát, ultrahangot, vagy MRI-t, hogy pontosabb képet kapjon a probléma természetéről. A PSA teszt különösen fontos, mert lehetőséget ad arra, hogy a prosztatarákot még a korai, tünetmentes stádiumban felismerjék. A korai diagnózis révén lehetőség nyílik a kezelés megkezdésére, ami jelentősen növeli a gyógyulás esélyeit és csökkenti a súlyos szövődmények kialakulásának kockázatát.
Mi történik az uroflow vizsgálat során és miért fontos?
Az uroflow vizsgálat a vizelet áramlási sebességét és mintázatát méri, miközben a páciens vizeletét egy speciális mérőberendezés rögzíti. A páciensnek teljes hólyaggal kell a vizsgálathoz érkeznie, és a vizeletet egy kijelölt tartályba kell ürítenie. Az orvos az áramlás sebességét, a vizelés időtartamát és a teljes ürített mennyiséget figyeli. Az eredmények segítenek felismerni a húgyúti elzáródásokat, például megnagyobbodott prosztatát vagy húgyhólyag-problémákat, és a vizsgálat alapot adhat további diagnosztikai lépésekhez. Az uroflow vizsgálat fontos eszköz a vizeletürítési zavarok okainak pontos meghatározásában.
Miért szükséges a prosztata biopszia, és hogyan zajlik?
A prosztata biopszia akkor válik szükségessé, ha a PSA teszt eredményei vagy más vizsgálatok alapján prosztataproblémára, például daganatra van gyanú. A vizsgálat során az orvos apró szövetmintákat vesz a prosztatából, hogy mikroszkóposan megvizsgálják őket. A mintavétel helyi érzéstelenítésben történik, és általában egy speciális tűvel végzik. A biopszia fontos, mivel segít megerősíteni a prosztatarák diagnózisát, és biztosítja, hogy a megfelelő kezelési tervet dolgozzák ki a páciens számára.