ORTOPÉDIA
Az ortopédiai szakrendelés a mozgásszervi betegségek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik. Ide tartoznak a végtagok csontjainak és ízületeinek elváltozásai, a gerincproblémák, valamint egyes izombetegségek. A szakrendelésre érdemes panaszok esetén, például tartós fájdalom, mozgásbeszűkülés vagy sérülés után jelentkezni, de megelőző jelleggel is ajánlott, különösen mozgásszervi deformitások vagy tartási rendellenességek esetén. Az ortopédiai vizsgálatok célja a fájdalom csökkentése, a mozgásfunkció javítása és a súlyosabb állapotok megelőzése.
Szolgáltatásaink
- Ortopédiai szakorvosi vizsgálat
- Mozgásszervi fájdalmak kivizsgálása és kezelése
- Gerincbetegségek diagnosztikája és kezelése
- Ízületi betegségek kezelése
- Sportsérülések ellátása
- Ortopédiai ultrahangvizsgálat
- Injekciós kezelések
- Lúdtalp és egyéb lábstatikai problémák kezelése
- Műtéti konzultáció és műtét utáni gondozás
- Gyermekortopédiai szűrés
- Ortopédiai másodvélemény
A vizsgálat előtt
Az ortopédiai vizsgálat előtt a páciensnek érdemes átgondolnia panaszait, és pontosan feljegyeznie a tünetek kezdetét, súlyosságát és esetleges kiváltó okait. Fontos, hogy laza, kényelmes ruházatot viseljen, amely lehetővé teszi az érintett terület könnyű vizsgálatát. Ha vannak korábbi leletei (röntgen, MR, CT), azokat hozza magával. A vizsgálat előtt kerülje a fájdalomcsillapítók szedését, ha az orvos nem javasolta másként, hogy a tünetek pontosan értékelhetők legyenek. Az orvos kikérdezi a pácienst korábbi sérüléseiről, műtéteiről, krónikus betegségeiről és rendszeresen szedett gyógyszereiről is.
A vizsgálat menete
A vizsgálat az anamnézis felvételével kezdődik, amikor az orvos részletesen kikérdezi a páciens panaszairól, azok kezdetéről, gyakoriságáról, és az esetleges kiváltó tényezőkről. Kiemelt figyelmet kap a korábbi idegrendszeri problémák, betegségek (pl. stroke, epilepszia), valamint a szedett gyógyszerek és a családi kórtörténet. Ezt követően az orvos fizikális vizsgálatot végez, amelynek célja az idegrendszeri funkciók alapos felmérése. Vizsgálja a reflexeket, az izomerőt és izomtónust, hogy megállapítsa, van-e izomgyengeség, merevség vagy egyensúlyzavar. A mozgáskoordináció tesztelése során a páciens finom motoros mozgásait és egyensúlyát figyeli, például a járásmintát és a célzott mozdulatokat.
A vizsgálat részeként az orvos ellenőrzi az érzékelést is, például tapintás, fájdalom és hőmérséklet érzékelését. A beszéd és memória vizsgálata különösen fontos lehet, ha a tünetek kognitív problémákra, mint például demenciára utalnak. A látás és szemmozgások ellenőrzése az agyi funkciók felmérésében alapvető, így az orvos figyel a pupillareflexekre és a szemkövetési képességre. Ha szükséges, további teszteket rendelhet el, mint például elektromiográfiát (EMG) az idegek és izmok elektromos aktivitásának mérésére, vagy EEG-t (elektroenkefalográfia) az agy elektromos aktivitásának elemzésére. A gyanú alapján az orvos képalkotó vizsgálatokat (MRI, CT) is javasolhat, ha agyi elváltozások gyanúja merül fel.
A vizsgálat után
A vizsgálatot követően az orvos kiértékeli az eredményeket, és meghatározza a kezelési tervet. Ez magában foglalhat gyógyszeres terápiát, fizikoterápiát, gyógytornát vagy injekciós kezeléseket. Súlyosabb esetekben műtéti beavatkozás is szükségessé válhat, amelyről az orvos részletes tájékoztatást ad. Amennyiben az állapot rendszeres ellenőrzést igényel, a páciens kontrollvizsgálatra kap időpontot. A megelőzés és a kezelés sikeressége érdekében az orvos életmódbeli és mozgásszervi tanácsokkal is ellátja a pácienst.
Mikor érdemes ortopédushoz fordulni?
- Ízületi fájdalmak és kopásos elváltozások
- Ízületi gyulladásos
- Csípőízületi betegségek
- Inak gyulladása és sérüléseivégtagcsontok elváltozásai
- Izomfájdalmak és izomsérülések
Milyen szerepe van az ortopédiai MRI vizsgálatnak a diagnózis felállításában?
Az ortopédiai MRI (mágneses rezonanciás képalkotás) vizsgálat elengedhetetlen az ízületi, csont- és lágy szövetek (például izmok, inak, szalagok) finom részleteinek vizsgálatában. Az MRI lehetővé teszi a magas felbontású képek készítését, amelyek segítségével az orvosok pontosan meg tudják határozni a porckopást, ízületi gyulladásokat, szalagsérüléseket, csigolyaközi sérveket, valamint az egyéb mozgásszervi elváltozásokat. Az MRI vizsgálat különösen hasznos, ha a probléma a mélyebb szövetekben található, vagy ha egy hagyományos röntgen nem ad elég információt. Az eljárás nem invazív, és segít a kezelés és a műtéti beavatkozás szükségességének meghatározásában.
Mikor indokolt ortopédiai ultrahang alkalmazása a diagnózis során?
Az ortopédiai ultrahangvizsgálat akkor válik indokolttá, amikor az orvosnak gyors, non-invazív és dinamikus képet kell kapnia a lágy szövetek (pl. inak, szalagok), ízületek körüli struktúrák, valamint a periartikuláris folyadékgyülemek állapotáról. Az ultrahang ideális a sportsérülések, izomsérülések, inak gyulladásos állapotainak és ízületi folyadékfelhalmozódások diagnosztizálására, mivel az orvos az elváltozásokat valós időben figyelheti meg, és akár mozgás közben is értékelheti őket. Az eljárás különösen hasznos a kisebb vagy nehezen hozzáférhető területeken, például a váll- és térdízületek környékén, ahol gyorsan és pontosan elvégezhető a vizsgálat.
Miért szükséges elektromiográfiás (EMG) vizsgálat ortopédiai problémák esetén?
Az EMG vizsgálat kulcsfontosságú a perifériás idegrendszeri és izombetegségek diagnosztizálásában. A vizsgálat során az orvos elektromos impulzusok segítségével méri az izmok és idegek elektromos aktivitását, amely segít az izomgyengeség, idegkárosodások, neuropátiák és izomrendellenességek felismerésében. Ha a páciens panaszai az idegi vagy izomműködés zavarára utalnak, az EMG pontos képet ad a probléma eredetéről, és segíti a kezelési terv meghatározását.